Dieta strefowa czyli inaczej dieta zone

dieta strefowa

Kluczową sprawą diecie zone (strefowej) balans hormonalny, który można osiągnąć jedząc starannie dobrane produkty. Dieta strefowa zakłada balans pomiędzy składnikami w pożywieniu. Wynosi on 40-30-30 co oznacza 40% węglowodanów, 30% tłuszczu oraz 30% białka. Dzięki takiemu rozkładowi łatwiej jest kontrolować poziom insuliny. Dlatego też w tej diecie nic nie jest zakazane.

Jedzenie posiłków zgodnie z dietą strefową oznacza przestrzeganie zasad nisko-węglowodanowej diet gdzie białka nie mogą zdominować węglowodanów. To pozwala na czerpanie więcej energii z węglowodanów niż z białka czy tłuszczu. Przy diecie strefowej istotne jest mierzenie spożytych kalorii podczas jedzenia. Pojedynczy posiłek nie powinien przekraczać 500 kalorii natomiast przekąska 100 kalorii.

Odchudzanie to nie jedyny powód aby stosować strefę z omawianej diety. Są dodatkowe korzyści z jej stosowania jak poprawa zdrowia, zwiększone siły witalne, poprawa zdrowia psychicznego. Dieta strefowa jest idealna dla osób z cukrzycą. Dieta strefowa będąc dietą wysoko-proteinową a zarazem nisko-węglowodanową została stworzona aby zmniejszyć uczucie głodu i pragnienia. Większość procedur jedzeniowych tej diety może być zindywidualizowana dla każdej osoby na podstawie płci, poziomu aktywności życiowej oraz proporcji tłuszczu w ciele. Każdy posiłek czy przekąska musi się zawierać wewnątrz strefy 40-30-30.Dieta strefowa (zone) zachęca do spożywania dużej ilości warzy, owoców, orzechów odpowiedniej dawki białka oraz przynajmniej 8 szklanek wody codziennie. Dieta ta preferuje nienasycone tłuszcze od nasyconych i mówi nie dla jedzenia wielokrotnie przetworzonego i zawierającego dużą ilość soli.

W jaki sposób dieta strefowa ułatwia schudnięcie?

Spożycie dużej ilości węglowodanów produkuje dużą ilość insuliny. Duża ilość insuliny z kolei powoduje iż ciało odkłada nadliczbowe węglowodany w formie tłuszczu składowanego w komórkach tłuszczowych znajdującym się na brzuchu, pupie, udach lub gdzie indziej. Natomiast białko daje zupełnie inny efekt ponieważ uwalnia hormon zwany glikogenem, który z kolei mówi ciału aby uwolniło nadmiar węglowodanów do wątroby. Dzięki temu nadmiar węglowodanów nie odkłada się w formie tłuszczu a jest wydalany z organizmu a dodatkowo mózg dostaje impuls iż zapotrzebowanie energetyczne zostało spełnione i nie ma potrzeby więcej jeść. W rezultacie więc ograniczając ilość węglowodanów oraz uzupełniając je białkiem powodujemy zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy insuliną i glikogenem we krwi. To z kolei pozwala na kontrolę głodu oraz spożywanie mniejszej ilości kalorii.

Przykładowy posiłek:

Śniadanie: jogurt z jabłkiem (410 kalorii)
Weź jedno jabłko i przekrój na pół. Wykrój pestki a w ich miejsce daj 1 łyżeczkę rodzynek. Następnie włóż do mikrofalówki lub piekarnika na 4-5 minut aż jabłko zmięknie. Weź 170g twarogu do miski i dodaj 4 łyżeczki migdałów. Kiedy jabłko będzie gotowe wyłóż jogurt na jabłko a na samą górę dodaj 120ml jogurtu naturalnego.

Obiad: kurczak po włosku (375 kalorii)
Na patelni rozgrzej 2/3 łyżeczki oliwy z oliwek. Pokrój w kawałki 120g piersi kurczaka i połóż na patelni razem z 1 pokrojoną w kostkę cebulą. Na drugiej patelni rozgrzej podobną ilość oliwy i dodaj także jedną cebulę oraz 4 pomidory bez skóry, 225g szpinaku, 1 łyżeczkę czosnku, trochę oregano i pieprzu. Duś na patelni aż szpinak będzie miękki. Wyłóż wszystko na talerz.

Kolacja: Smażony łosoś z owocami (435 kalorii)
Nalej oliwę do brytfanki i dodaj 170g filetu z łososia. Dodaj 2 łyżeczki sosu sojowego, 1 łyżeczkę imbiru, 1 łyżeczkę pieprzu. Przykryj i gotuj w piekarniku przez 30 minut (temperatura 160 stopni C). W międzyczasie zmieszaj razem 120ml salsy, 115g czarnych porzeczek oraz jedno kiwi obrane i pokrojone a także 1/2 pokrojonego jabłka. Podawaj razem z salsą.

Absolutna wartość spożytch kalorii to 1220.