Dieta dla nastolatek

dieta dla nastolatek

Organizm nastolatki potrzebuje dużo energii do życia i rozwoju. Młoda osoba potrzebuje mieć siłę do nauki i sportu. Z tego względu dieta dla nastolatek nie może być bardzo restrykcyjna i niskokaloryczna. Nie można tutaj zastosować diety 400 czy 600 kcal. Musi to być dieta celująca przynajmniej w 1600 - 1700 kcal.


Dodatkowo młody człowiek nie może tylko polegać na diecie. Musi uprawiać jakiś sport, ćwiczyć i to w połączeniu z dietą da efekty w postaci zrzuconych kilogramów. Jednak zbyt mocna dieta może spowodować różnego rodzaju zaburzenia takie jak wypadanie włosów, zaburzenia miesiączki czy nawet anoreksja. Należy o tym pamiętać i nie przesadzać z dietą. W celu rozwiania wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

dieta dla nastolatek

Żeby dieta była skuteczna należy ograniczyć spożywanie tłustych i smażonych potraw. Zamienić bary typu Fast ford na bary sałatkowe. Trzeba także odstawić słodycze. W czasie stosowania tej diety śniadanie jemy w domu, drugie śniadanie i obiad w szkole w postaci sałatek a po szkole w domu podwieczorek i kolacje. Należy także wypijać dużo płynów, przynajmniej 2 litry. Może to być woda niegazowana, soki oraz herbaty. Dieta ta pozwala na zrzucenie 2 kg w ciągu 10 dni. Można ją stosować od 2 tygodni do 6 tygodni. Stosowana może być tylko przez zdrowe osoby. Dieta ta jest oparta na płatkach kukurydzianych, ryżu, owocach, chlebie razowym, musli, sokach owocowych, zupach jarzynowych, sałatkach, ziemniakach pieczonych, chudej szynce, jogurcie, gotowanym kurczaku, itp.

Przykładowy dzień z tej diety Siadanie
- 4 łyżki płatków kukurydzianych
- szklanka mleka 0,5%
- szklanka soku z marchwi
- kromka chleba razowego z margaryna niskokaloryczną
- plasterek wędliny plus liść sałaty

Drugie śniadanie
- gruszka
- dwa herbatniki
- woda niegazowana

Obiad
- kanapka z chleba razowego z margaryną niskokaloryczną plus szynka wieprzowa (dwa plasterki) i liść sałaty.
- banan (jeden duży lub dwa małe)
- woda niegazowana

Podwieczorek
- mus z jabłek (200g)
- herbata np. zielona

Kolacja
- kubek czerwonego barszczu do picia na ciepło
- gotowany kurczak (około 150g)
- kromka chleba chrupkiego
- zielona sałata (100g)